Ekspres Yatırım - Faaliyet Alanları

İşlem Aracılığı Faaliyetleri

İşlem aracılığı faaliyeti, emir iletimine aracılık faaliyetine ek olarak, müşterilerin sermaye piyasası araçlarıyla ilgili alım veya satım emirlerinin müşteri adına ve hesabına veya kendi adına ve müşteri hesabına yatırım kuruluşları tarafından, borsalar ya da yasalar ile yetkilendirilmiş bir kuruluşa iletilmek suretiyle gerçekleştirilmesini ifade eder.

Paylar Hisse Senedi

Hisse senedi alım-satım emirlerinizi deneyimli ve uzman temsilcilerimizi arayarak verebileceğiniz gibi, dijital kanallarımızı kullanarak da kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım Fonları TEFAS

Yatırım fonları, devlet ve özel sektör borçlanma araçları, altın, yurtiçi ve yabancı hisse senetleri, faizsiz yatırım enstrümanları gibi çeşitli varlık sınıflarının ya da yatırım stratejilerinin belirli standartlarda, profesyonel metotlarla ve bir "karşılaştırma ölçütü" paralelinde yönetildiği ürünlerdir. Tasarruf sahipleri kendi yatırımcı profilleri ve hedefleri paralelinde bu ürünlere yatırım yaparlar. Örneğin; portföyünde özel sektör borçlanma araçlarına yer vermek isteyen bir yatırımcı, bu kıymetleri tek tek inceleyerek analiz yapmak ve yatırım kararı vermek yerine, tüm bu uzmanlık gerektiren süreçlerin profesyonel yöntemlerle gerçekleştirildiği bir özel sektör borçlanma araçları fonuna yatırım yapabilir.

Tefas’da işlem gören tüm fonlar ile ilgili karar vermenize yardımcı olacak bilgilendirme hizmetimizle dilediğiniz fona yatırım yapabilme imkânı sağlanmaktadır.

Borçlanma Araçları

Ekspres Yatırım’da açılan yatırım hesaplarınız ile devlet ve özel sektör tahvil/bono işlemi yapabilir, hesabınızda bulunan nakdi repo/ters repo ile değerlendirebilirsiniz.

- Bono ve Tahviller

Bono ve tahviller, kamunun orta ve uzun vadeli fon ihtiyaçlarını karşılamak için çıkardıkları borçlanma senetleridir. Hazine Bonosu 1 yıldan kısa, Devlet Tahvili ise 1 yıl ve daha uzun olan borçlanma senetleridir. Bono ve tahviller vade sonuna kadar elde tutulduğu takdirde sabit bir getiri sağladıkları gibi, ikinci el piyasada vadeden önce de alınıp satılabilirler.

Özel sektör borçlanma araçları ise, özel sektör kuruluşlarının orta ve uzun vadeli fon ihtiyaçlarını karşılamak için çıkardıkları borçlanma senetleridir.

- Repo

Repo, tasarruf sahiplerinin birikimlerini bir aracı kuruluşa sabit bir getiri karşılığı vermesi ve teminat olarak menkul kıymet alması işlemidir. Aracı kuruluş menkul kıymeti geri alma taahhüdü ile satar. Repoya konu menkul kıymetler SPK mevzuatıyla belirlenmiş borçlanma araçlarıdır.

Türev Araçlar

Değeri başka bir finansal varlığın veya malın değerine doğrudan bağlı olan finansal araçlara Türev Araçlar denir.

Yükümlülüklerin gelecek bir vadede yerine getirilmesini öngören ve anlaşmalarının bugünden yapıldığı piyasalara Türev Piyasalar denir.

- Vadeli İşlemler

Ekspres Yatırım, müşterilerinin emirlerini Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)'na iletmektedir. Yatırımcılar, VİOP'ta çeşitli dayanak varlıklar üzerine düzenlenmiş olan "vadeli işlem sözleşmeleri"ni korunma, yatırım ve arbitraj amaçlarıyla alıp satabilmektedir. Vadeli işlem piyasaları, yatırımcıların kaldıraçlı işlem yapmalarını sağladığı gibi etkin risk yönetimi yapmalarına da imkân sunmaktadır.

- Kaldıraçlı İşlemler

Kaldıraçlı işlemler yatırım,korunma yada arbitraj amaçlı yapılabilmektedir ve bu işlemler yatırımcıların birikimlerini en etkin biçimde kullanmalarını sağlar. Ekspres yatırım Döviz çiftleri,Kıymetli madenler,Cfd grupları,Borsa endeksleri,Emtialar ve Hisse senetleri gibi kaldıraçlı işlem yapılan yatırım araçlarının alım ve satımına Sermaye Piyasası Kurulu kontrolünde aracılık eder.

- Diğer Türev Araçlar

Yakında hizmetinize sunulacaktır.